Predstavitev

Moja šola

Vsi na šoli se zavedamo, da je naša naloga predstaviti študentom na kar najbolj zanimiv, inovativen in kreativen način vse vsebine, ki jih vključuje posamezni študijski program ter ustvariti pogoje, da se študenti na šoli dobro počutijo.

Zagotavljamo odlične predavatelje iz gospodarstva, saj le-ti najbolje posredujejo potrebna znanja, veščine in kompetence. Posebnost višješolskega študija je ravno v tem, da prek svoje praktične naravnanosti, projektnega dela in stika s podjetji izoblikuje čim bolj iznajdljive, široke in prilagodljive strokovnjake. Delodajalci na vprašanje, kakšnega diplomanta višje šole si želijo, redno odgovarjajo, da iščejo profil, ki je prilagodljiv, komunikativen, iznajdljiv, pošten, marljiv, učljiv itd. Pravijo, da če ima vse našteto, se bo tudi posebnosti stroke v posameznem podjetju hitro naučil.

Naš cilj je, da bosta znanje in pridobljena izobrazba pripomogla k doseganju ciljev študentov, povezanih z njihovim prihodnjim delom ali pri njihovem nadaljnjem študiju. Trudili se bomo, da bomo aktivnosti izvajali strokovno in profesionalno, da bomo sledili razvoju in inovacijam ter se zavzeli za vsakega posameznika. Predvsem želimo doseči visoko raven znanja naših diplomantov in njihovo zaposljivost.

NAŠA VIZIJA

V sproščenem vzdušju podajati uporabna znanja in omogočiti stike z različnimi podjetji.

Višješolski študij

Višješolski študij predstavlja vrh poklicnega izobraževanja, zato je študij zelo praktično naravnan. Diplomanti tako dobro spoznajo svoj poklic, po drugi strani pa imajo večjo

širino, prilagodljivost, samoiniciativnost in strokovnost od tehnikov. Naše gospodarstvo potrebuje takšne operativne strokovnjake, kar potrjujejo tudi podatki o zaposljivosti

diplomantov višjih strokovnih šol. Zato je nova višja strokovna šola smiselna in koristna.

Oblikovanje materialov

V našem programu oblikovanje materialov boste dobili oboje, tako dobro oblikovalsko podlago kot tudi znanje, kako se izdelajo vaše zamisli. To vam daje večjo svobodo

in neodvisnost pri ustvarjanju novih izdelkov. Lahko boste oblikovali izvirne uporabne ali umetniške predmete iz različnih materialov, ki jih bo mogoče tudi učinkovito izdelati!

Zaradi lažjega vpogleda v vaš poklic boste tekom študija izdelovali različne projekte za gospodarstvo. Naša pomembna naloga je, da vam damo čim več svobode pri vaši ustvarjalnosti.

Mehatronika

Program združuje tri različna področja: strojništvo, elektrotehniko in informatiko. Biti strokovnjak samo iz enega področja velikokrat ni več dovolj. Izdelki se izdelujejo na čedalje bolj kompleksen način – na strojih, ki delujejo s pomočjo elektronskih krmilnih sistemov in so deloma ali v celoti avtomatizirani oz. računalniško vodeni. Če imamo strokovnjake, ki istočasno obvladajo vse te stroke, je veliko laže zasnovati bolj enostavne, ekonomične, zanesljive in mnogostranske proizvodne sisteme. S pridobljenimi znanji so diplomanti mehatronike zelo zanimivi za delodajalce, saj so tipično vsestransko izobraženi strokovnjaki, ki znajo zaradi tega na nov način zasnovati in načrtovati funkcionalno nove proizvode. Zaposljivi so na zelo različnih področjih gospodarstva, kjer je potreba po večfunkcionalnosti vse večja.

Knjižnica

Imamo prostorno in moderno urejeno knjižnico z bogato izbiro knjig za pouk in prosti čas. V čitalniškem prostoru lahko študentje pripravljajo referate, pišejo domače naloge. Na voljo je tudi fotokopirnica. 

Sodobna oprema

Višja strokovna šola uporablja učilnice ŠC Ljubljana, uporabljamo laboratorije in delavnice, ki so dobro in sodobno opremljene. Zaradi dobrega sodelovanja s Srednjo šolo tehničnih strok Šiška, uporabljamo tudi njihove sodobne laboratorije v programu Mehatronika. Posodobljena je učilnica za robotiko, kjer uporabljamo ABB robotske celice, prav tako je na ŠC Ljubljana Fanuc Education 4 robotska celica ter industrijski varilni robot. V vseh laboratorijskih učilnicah in računalnicah je sodobna softwearska oprema. ŠC Ljubljana se lahko pohvali z odličnimi strojnimi in lesarskimi delavnicami. 

Spletne učilnice

Letos se je posodobila spletna stran vseh šol na ŠC Ljubljana, tako tudi višje strokovne šole. Nudi nam osnovne informacije in novice, prav tako pa se tam študenti prijavijo v spletno učilnico Moodle ali v e-indeks, kjer se z gesli prijavijo na izpitne roke. Predavatelji in študenti lahko komunicirajo v spletni učilnici ali preko spletne strani šole.

Zgodovina šole

Šolska stavba nekdanje Državne obrtne šole na Aškerčevi cesti v Ljubljani je že od leta 1911 nudila prostor različnim izobraževalnim smerem. Z njo smo Slovenci s pomočjo takratnega ljubljanskega župana Ivana Hribarja in prvega ravnatelja Ivana Šubica dobili lastno srednješolsko ustanovo, kjer je bil učni jezik že od samega začetka slovenščina. Raznolikost programov je skušala dvigniti razvoj obrtnih in tehničnih panog na Kranjskem in v ostalih deželah Avstro-Ogrske monarhije, kjer je živel slovenski narod, na evropsko raven.

Prvi oddelki obrtne šole v takratni monarhiji so bili usmerjeni v stavbarstvo, mehansko-tehniško (kovinsko) obrt, stavbno in pohištveno mizarstvo, lesno in kameno kiparstvo, kot povsem avtonomni pa sta delovali še Javna risarska in modelirska šola ter Ženska obrtna šola.


Po končani 1. svetovni vojni se je leta 1920 šola v novi državi Kraljevini SHS preimenovala in preoblikovala v Tehniško srednjo šolo. Zvišal se je nivo pouka in izobrazbe, vendar dijaki tehniške šole, ki so uspešno zaključili šolanje, po takratni zakonodaji niso mogli nadaljevati šolanja na univerzi. V sklopu takratne ustanove so delovale: Državna tehniška šola z arhitektonsko-gradbenim, strojnim in elektrotehniškim odsekom, Državna delovodska šola z gradbenim, strojnim, elektroinstalaterskim, mizarskim in strugarskim oddelkom, Državna moška obrtna šola s kiparskim, rezbarskim, keramiškim in graverskim oddelkom, Državna ženska obrtna šola s tremi oddelki za krojenje, šivanje in vezenje ter Banovinska šola za glasbila.


Po 2. svetovni vojni je vzporedno z rastočo industrializacijo rasla tudi potreba po tehniških poklicih s področij kemije, strojništva, lesarstva, elektrotehnike, gradbeništva. Poklice s teh področij so izobraževali na Aškerčevi in dislociranih enotah v Novi Gorici, Novem mestu, Kranju, Postojni, Celju, itd.


Z družbenim in gospodarskim razvojem se je spreminjalo tudi strokovno šolstvo, nastajale so nove šole, programi so se spreminjali, izpopolnjevali. Nove družbene razmere so narekovale drugačno organiziranost šol oziroma zavodov, tako je bil leta 2000 ustanovljen Šolski center Ljubljana z enotno upravo in štirimi samostojnimi enotami.


Višja strokovna šola, ki ima sedež na Šolskem centru Ljubljana, uspešno sodeluje s štirimi šolami: Šolskim centrom Ljubljana, Srednjo poklicno in strokovno šolo Bežigrad - Ljubljana, Srednjo gradbeno, geodetsko in okoljevarstveno šolo Ljubljana in Srednjo šolo tehniških strok Šiška.

Prihod v šolo je enostaven. Do šole peljejo mestni avtobusi št. 1, 2, 3, 6, 9, 11, 19, 27 in medkrajevni avtobusi z Vrhnike in iz Grosupljega.

Share by: